Rzeżączka

Zapalenie sromu

Zapalenie sromu
5 (100%) 2 Głosów

Jedną z często spotykanych, uciążliwych chorób dotykających wiele kobiet, jest zapalenie sromu. Zdarza się ono niestety dosyć często, szczególnie w stanach osłabienia naskórka, otwierającego drogę wszelkim niebezpiecznym bakteriom, grzybom czy wirusom. Przyczyn tej choroby może być wiele, a najczęstsze to urazy mechaniczne, otarcia i uszkodzenia skóry, czy też urazy o podłożu chemicznym lub mycie w zbyt gorącej wodzie z dodatkiem agresywnych w działaniu kosmetyków. Inne często spotykane przyczyny to między innymi nietrzymanie moczu, a nawet współistniejące schorzenia, takie jak cukrzyca, zapalenie nerek, mocznica czy anemia. Na wystąpienie tego typu zapalenia sromu są również narażone osoby otyłe, a do podrażnień dochodzi w wyniku ciągłego ocierania o siebie fałd skórnych.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Zapalenie sromu – przyczyny i objawy

Ze względy na przyczyny można podzielić zapalenie sromu na kilka najczęściej spotykanych rodzajów, różniących się między sobą także towarzyszącymi temu objawami. Pierwszym jest zapalenie o podłożu alergicznym, powodowane przez środki takie jak mydła, kosmetyki do higieny intymnej, środki do prania, czy niewłaściwie dobrana bielizna. Objawem stanu zapalnego w tym przypadku jest tzw. wyprysk kontaktowy, w postaci grudek wysiękowych czy pęcherzyków, które niekiedy przechodzą w postać rozlaną. Inną odmianę tego przykrego schorzenia mogą powodować grzyby, drożdżaki, czemu sprzyja wysoka temperatura i wilgotność tej części ciała. Ten rodzaj infekcji objawia się z kolei niezbyt obfitymi upławami, białego koloru, osadzających się na ściankach sromu. Szczególnie przykre jest natomiast tzw. atroficzne zapalenie sromu, wynikające bezpośrednio z niedoboru estrogenu, zapewniającego prawidłowe ukrwienie i odżywienie nabłonka. W wyniku niedoboru tego hormonu staje się on cienki i podatny na uszkodzenia, których efektem jest ciągłe pieczenie, suchość i ból towarzyszący oddawaniu moczu.Częstą przyczyną zapalenia są wirusy, wśród których najczęstsze to wirus opryszczki oraz brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wirusowe zapalenie sromu jest szczególnie niebezpiecznie i doprowadza do kłykcin kończystych, choroby wynikającej z zakażenia wirusem HPV. Powoduje on niepohamowany rozrost nabłonka w postaci nieregularnych w kształcie narośli, przypominających kształtem kwiaty kalafiora, występujących na ściankach sromu.

Ostatnim czynnikiem powodującym tę uciążliwą chorobę są bakterie oraz pasożyty, które są także przenoszone drogą płciową. Niekiedy choroby sromu mogą być bezpośrednio powiązane z chorobami wenerycznymi, najczęściej z kiłą, rzeżączką lub wrzodem miękkim wenerycznym. Szczególnie bolesny jest właśnie ten wrzód, występujący na sromie i powodujący również obrzęk i znaczne powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Nieleczona kiła prowadzi najczęściej do powstania początkowo bezbolesnych, sączących się owrzodzeń, prowadzących do powstania kłykcin płaskich, zbliżonych wyglądem do ich kończystej odmiany. Rzeżączka natomiast jest przyczyną ropni gruczołów przycewkowych, co objawia się bólem i ropną wydzieliną w moczu, a w okolicach sromu i cewki moczowej występują charakterystyczne zgrubienia. Bakterie mogą też doprowadzić do tzw. ropnia gruczołu przedsionkowego Bartholina, torbieli zlokalizowanej w okolicach warg sromowych mniejszych. Narastający obrzęk stopniowo powoduje coraz większe problemy z poruszaniem się oraz siedzeniem. W pasożytniczym zapaleniu sromu występuje nasilony świąd powodowany przez świerzb, wszawicę czy owsicę. Skóra sromu jest nieustannie podrażniona, a swędzenie zmusza do ciągłego drapania się, co jeszcze potęguje występujące objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *