Rzeżączka

Wszystko o liszaju twardzinowym.

Wszystko o liszaju twardzinowym.
5 (100%) 1 Głosów

Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy to jedna z przyczyn powstawania nowotworu narządów płciowych, w tym raka szyjki macicy czy raka prącia. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, który wywołuje nowotwór jednak zmiany skórne tego rodzaju trzeba bezwzględnie leczyć, by nie dopuścić do tego typu niebezpiecznych powikłań.
Okazuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do specjalisty w zaawansowanej fazie choroby, przez co liszaj twardzinowy diagnozowany jest zbyt późno. Wpływ na to ma wstyd bowiem wykwity pojawiają się w miejscach intymnych a tylko u co piątego pacjenta zauważa się je również na innych częściach ciała (tułowiu, kończynach czy w jamie ustnej).

Sprawdź również artykuł: Leczenie liszaja płaskiego.

Statystyki

Nawet dziesięć razy częściej liszaj twardzinowy rozpoznawany jest u kobiet i tak naprawdę nie wiadomo, jakie są tego przyczyny. Kobiety cierpią na to schorzenie najczęściej w okresie dojrzewania oraz przekwitania zaś u mężczyzn pojawia się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Statystycznie rzecz ujmując, liszaj twardzinowy występuje najrzadziej u dzieci. Zauważyć natomiast można, że w tej grupie wiekowej pojawia się u około 20% chłopców ze stulejką.

Przyczyny

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Chociaż po raz pierwszy schorzenie to zostało opisane w 1887 roku to do dzisiaj nie ustalono jednoznacznej przyczyny pojawiania się liszaja twardzinowego.
Uznaje się, że choroba może mieć podłoże zbyt słabego układu autoimmunologicznego, powstawać może też w wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego, krętek czy mikrobakterii atopowych. Wpływ na występowanie choroby mają mieć też zaburzenia tarczycowe i hormonalne oraz choroba cukrzycowa. Za przyczynę uznaje się też możliwe urazy mechaniczne bądź powikłania związane z układem krążenia.

Objawy

Liszaj trwadzinowy nie jest trudny do rozpoznania jeśli oczywiście chory skonsultuje się z doświadczonym lekarzem: ginekologiem, wenerologiem bądź dermatologiem. To niewielkie wykwity skórne w postaci jasnych krostek. Jeśli te nie zostaną leczone we wstępnej fazie to bardzo szybko przeobrażają się w blaszki, mające tendencje do łączenia się w skupiska. To powoduje z kolei powstawanie wybroczyn i owrzodzeń. Liszaj jest uciążliwy dla chorego, ponieważ zmiany skórne bolą, pieką i swędzą. Pacjent rezygnuje z aktywności seksualnej, odczuwa ból podczas oddawania moczu. U kobiet wykwity pojawiają się najczęściej właśnie na cewce moczowej, ale też na sromie czy łechtaczce i pochwie. U mężczyzn natomiast zauważyć je można na żołędziu i prąciu. U obu grup pacjentów mogą występować również na odbycie.

Leczenie

Leczenie liszaja jest możliwe i w pełni skuteczne jeśli tylko przebiegać będzie pod kontrolą profesjonalnych medyków. Potwierdzają to sami specjaliści: –

Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka

– podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.
Leczenie nie jest uciążliwe i trwa kilka tygodni. Polega na smarowaniu zmienionych miejsc maścią o działaniu przeciwzapalnym, w skrajnych przypadkach lekarz może zalecić również antybiotykoterapię doustną. Pamiętajmy, że liszaj twardzinowy musi być wyleczony do końca bowiem jeśli zostanie jedynie zaleczony to bardzo szybko wystąpi ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *