Rzeżączka

Wirusowe zapalenie spojówek wywołane rzeżączką – co zrobić?

Zagłosuj

Wirusowe zapalenie spojówek u niemowlaka

Istnieje niebezpieczeństwo zakażenia rzeżączką oczu rodzącego się dziecka. Dzieje się tak, gdy matka jest chora na tę chorobę i nie poddała się leczeniu. Dochodzi wówczas do zapalenia spojówek u niemowlaka ,a następnie rogówki i całego oka. Choroba rozwija się szybko, 2 do 4 dni i atakuje oboje oczu dziecka. Zapalenie spojówek objawy daje wyraźne, jeżeli je zignorujemy w konsekwencji może dojść do trwałego uszkodzenia wzroku. Jednak dzieje się to dość rzadko, dzięki wprowadzeniu obowiązku stałej opieki ginekologa nad ciężarną.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Zapalenie spojówek – leczenie

Zapaleniu spojówek u niemowlaka zapobiega się poprzez jednorazowe zakroplenie oczu wszystkim nowo narodzonym dzieciom 1% roztworem azotanu srebra. Zabieg ten nazywa się zabiegiem Credego. Jego zastosowanie jest o tyle istotne, że rzeżączka może u kobiet rozwijać się bezobjawowo lub skąpo-objawowo, w takim przypadku kobieta może w ogóle nie podjąć leczenia. Jeżeli kobieta, mimo skąpych objawów podejrzewa, że mogła zostać zarażona rzeżączką warto wykonać badania bakteriologiczne wymazu z cewki moczowej lub  szyjki macicy, albo wykonać test wykrywający DNA N. gonorrhoeae. Systemowo wprowadza się obowiązkowe badanie kobiety w kierunku zakażenia rzeżączką podczas jej pierwszej wizyty u ginekologa oraz w ostatnim trymestrze ciąży.

Zakażenie oczu dwoinkami rzeżączki u dorosłych występuje bardzo rzadko, na przykład za pośrednictwem brudnych placów. W przypadkach wirusowego zapalenia spojówek podaje się leki przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające, czasami podaje się antybiotyk.

Zapalenie spojówek – domowe sposoby

• Lód – redukuje swędzenie i zaczerwienienie, przynosi ulgę.
  • Kolendra – przemywaj oczy ostudzoną wodą po zaparzaniu liści kolendry. Kompres pomoże zmniejszyć swędzenie.
  • Nasiona kopru – ugotuj i pozostaw do wystygnięcia, odcedź i przemywaj wodą 2x dziennie.
  • Ziemniak – umyj i pokrój ziemniaka na plasterki, połóż na chore oko.
  • Sól – wymieszaj sól w ciepłej wodzie, ciepły lecz nie gorący kompres przykładaj do oka.