Rzeżączka

Jak uporać się z łysieniem bliznowaciejącym?

Jak uporać się z łysieniem bliznowaciejącym?
Zagłosuj

Łysienie bliznowaciejące to idiopatyczna, przewlekła dermatoza skóry głowy, w której przebiegu stwierdza się powstawanie blizny. Tkanka łączna włóknista, potocznie nazywana blizną, poczyna wnikać w głąb mieszków włosowych blokując włosom możliwość wyrastania. Jako, że choroba prowadzi do nieodwracalnego ubytku włosów, wskazane jest działanie natychmiastowe. Szybka terapia nie przywróci utraconych mieszków włosowych i cudownie nie sprawi, że na skórze ponownie pojawi się owłosienie, ale na pewno w znaczący sposób zahamuje postęp choroby i ograniczy jej skutki.

Choć wizualnie, schorzenie nie prezentuje się najlepiej, nie powinniśmy zniechęcać się do pojęcia wyzwania przeciwdziałania, ponieważ łysienie jest objawem jakieś patologicznej sytuacji, jaka właśnie zachodzi w naszym ciele. Na ogół jest to stan zapalny, ale nie wykluczone, że u jego podłoża leży np. choroba z autoagresji bądź nowotwór. Oczywiście, są to te najbardziej ekstremalne przypadki, więc nie panikujmy, ale dla pewności wszystko należy czym prędzej sprawdzić. W pierwszej kolejności udajmy się do lekarza. Dokona on diagnostyki stanu zapalnego i określi typ nacieku jaki towarzyszy naszemu schorzeniu. Każdy przypadek jest indywidualny i każdemu pacjentowi należy wykonać biopsję, czyli nic innego jak wycięcie kawałka skóry i przebadanie go. Badanie histopatologiczne umożliwi ocenę nacieku zapalnego. Wśród nich wyróżniamy napływ limfocytów, neutrofilów oraz formy mieszane, a także nacieki atypowe, z obecnością jeszcze innych komórek.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

CO JEST PRZYCZYNĄ STANÓW ZAPALNYCH MIESZKÓW WŁOSOWYCH?

Do tych najpopularniejszych zaliczamy toczeń rumieniowaty, liszaj płaski czy gronkowiec złocisty. Każdy z wymienionych patogenów powoduje naciek komórek układu immunologicznego, które wytwarzają odpowiednie substancje zwalczające infekcje. Oprócz drobnoustrojów niszczeniu ulega także nasza powłoka skórna i mieszki włosowe, które później trudno jest naprawić, a właściwie odbudować ich się nie da w ogóle. Tkanka łączna włóknista dość szybko je zajmuje. Z punktu widzenia naszego organizmu jest to prawidłowy stan naszego ciała, bo rana ulega zabliźnieniu. Pamiętajmy, że nasz organizm „nie myśli naszymi kategoriami”, a więc jest mu wszystko jedno czy będziemy mieć piękne zdrowe włosy, czy też „łyse placki”.

LECZENIE

W leczeniu stosuje się odpowiednie antybiotyki oraz środki obniżające stan zapalny, a więc przede wszystkim kortykosteroidy. Nie jest to jednak najlepsza forma leczenia gdyż, drobnoustroje bardzo łatwo uodporniają się na ich działanie, a potem atakują ze zdwojoną siłą. Czasem pomocna okazuje się być światłoterapia, ponieważ pozwala pozbyć się jednego pasożyta wrażliwego na działanie światła. Jest to bardzo rzadko stosowana metoda, ponieważ infekcje najczęściej wykazują synergizm w działaniu, a więc działają w jednym kierunku. W tym przypadku jest to niszczenie mieszków włosowych. Jeśli jednej infekcji towarzyszy inna, ale wykryty zostanie tylko jeden rodzaj pasożyta, nie wiemy jak światło wpłynie na tego drugiego – może go zabić, a może nawet motywować go do rozmnożenia, w związku z czym choroba powróci. Z powyższych względów najlepiej jest udać się do trichologa, który fachowo sprawdzi przyczynę łysienia i przepisze konkretny antybiotyk, przeciwko wszystkim drobnoustrojom jakie zaatakowały naszą skórę i spowodowały powstawanie blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *