Rzeżączka

Swędzenie pochwy

Swędzenie pochwy
5 (100%) 2 Głosów

Swędzenie pochwy może być spowodowane noszeniem niewłaściwej bielizny oraz stosowaniem detergentów, które drażnią naszą strefę intymną. W tym przypadku należy dokonać zmiany naszego proszku do prania oraz bielizny, którą nosimy. Jednak powodem swędzenia pochwy mogą być też choroby przenoszone drogą płciową czy infekcje grzybicze lub bakteryjne. Dlatego w przypadku niektórych przyczyn należy bardzo szybko skonsultować się z lekarzem.

Przyczyn swędzenia pochwy

Swędzenie pochwy jest bardzo często spowodowane zaburzeniem odpowiedniej równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Dlatego objaw, który występuje to swędzenie pochwy. Może być mowa o tzw. zapaleniu pochwy. Jednak w przypadku infekcji bakteryjnych i grzybiczych objawem może być wydzielina o nieprzyjemnym zapachu oraz zmienionym kolorze.Przyczyny, które powodują swędzenie pochwy to:

 • Kosmetyki – stosowanie niewłaściwych kosmetyków o pH nie zbliżonym do pH pochwy i bez zawartości pałeczek kwasu mlekowego mogą powodować podrażnienie pochwy.
 • Proszek do prania oraz płyn do płukania – stosowanie nieodpowiednich środków do prania i płukania może podrażniać srom i pochwę. Należy stosować łagodnych środków.
 • Nieodpowiednie i ciasne ubranie – właściwa bielizna to taka, która jest luźna i wykonana z bawełny.
 • Nadmierne wysuszenie pochwy – wysuszenie pochwy jest powodowane odwodnieniem organizmu, stosowaniem tamponów podczas ostatnich dni miesiączki, stosunkiem seksualnym bez wcześniejszego pobudzenia, stosowaniem lubrykantów, używaniem prezerwatywy lateksowej czy nawilżanej lubrykantami przez partnera oraz kontaktem z wodą chlorowaną.
 • Antybiotykoterapiia -podczas trwania antybiotykoterapii zmniejsza się liczba pałeczek kwasu mlekowego, które odpowiadają za nasze zdrowie intymne.
 • Podwyższone pH pochwy – podwyższone pH jest wynikiem krwi miesiączkowej, która powoduje wzrost ryzyka patologicznej flory bakteryjnej.

Choroby powodujące swędzenie pochwy

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Swędzenie pochwy jest również wynikiem chorobotwórczych drobnoustrojów, a także chorób kobiecych. Swędzenie pochwy powodują następuje choroby:

 • Grzybica pochwy – wywołana jest przez grzyby Candida albicans, czyli drożdżaki. Spadek odporności może powodować namnażanie się ich co daje efekt właśnie choroby grzybicy pochwy. Obok swędzenia pochwy objawami są gęste, białe, serowate upławy oraz uczucie suchości w pochwie. Należy też pamiętać o tym, że gdy podczas stosunku płciowego odczuwamy ból to również może to wskazywać na grzybicę pochwy.
 • Bakteryjne zakażenie pochwy – choroba jest powodowana bakteriami beztlenowymi. Zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiednia higiena jest przyczyną rozwoju tych bakterii. Objawy związane z tą chorobą to swędzenie okolic intymnych, pieczenie, ból oraz obfita, szara lub żółta wydzielina z pochwy, która przypomina rybi zapach.
 • Zanikowe zapalenie sromu oraz pochwy – choroba powoduje zmianę nabłonka sromu i pochwy w okresie przekwitania.W trakcie choroby nabłonek jest cieńszy, a tkanka tłuszczona warg sromowych zanika. Objawy związane z chorobą to suchość, pieczenie oraz świąd pochwy. Występują również plamienia kontaktowe.
 • Rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych – choroba jest przenoszona drogą płciową. Odpowiedzialny za tą chorobę jest pierwotniak, który znajduje się w pochwie lub w okolicach cewki moczowej. Objawy, które towarzyszą tej chorobie to swędzenie pochwy, pieniste, żółtozielone upławy oraz ból występujący w trakcie stosunku seksualnego. Choroba może się objawiać bólem i pieczeniem występującym podczas oddawania moczu.Należy pamiętać, że choroba może w początkowym okresie rozwijać się objawów. Nie leczona choroba może być powodem na przykład niepłodności.
 • Cukrzyca – wysoki poziom cukru powoduje namnażanie się drożdżaków.

Swędzenie pochwy po odbyciu stosunku seksualnego

Jeżeli w trakcie stosunku seksualnego nasz partner wprowadził penisa bezpośrednio po zakończeniu stosunku analnego to może dojść do infekcji. Efektem tej infekcji jest świąd pochwy po stosunku analnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *