Rzeżączka

Rozpoznanie rzeżączki u kobiet i mężczyzn

Rozpoznanie rzeżączki u kobiet i mężczyzn
4.3 (86.67%) 9 Głosów

Rzeżączka jest jedną z chorób, w przypadku których do prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Nie wystarczy tutaj szczegółowy wywiad z pacjentem czy ocena początkowych objawów schorzenia. Te są różne u kobiet i mężczyzn, występują także w innym czasie od momentu zakażenia a nierzadko w przypadku kobiet dolegliwości nie ma żadnych. 

Co więcej, rzeżączka mylona jest niezwykle często z chlamydią – inną chorobą przenoszoną drogą płciową jednak leczenie obu schorzeń przebiega nieco inaczej.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn diagnoza i leczenie rzeżączki przebiega w podobny sposób. Lekarz ginekolog bądź wenerolog z zainfekowanego miejsca pobiera wymaz – najczęściej wydzielinę do posiewu pobiera się specjalnym patyczkiem bądź wacikiem z szyjki macicy, cewki moczowej, gardła bądź odbytu. Łatwo sprawdzić, czy naszym problemem jest rzeżączka. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, trwa dosłownie kilka sekund.

Sama analiza wymazu może przebiegać dwutorowo. Najbardziej popularną metodą jest naniesienie pobranej próbki na szkiełko i zbadanie jej pod mikroskopem – wtedy obecność bakterii Neisseria gonorrheae, które wywołują rzeżączkę wykrywane są w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut.

Drugim sposobem jest hodowla wymazu na specjalnym podłożu, w jakim bakterie rzeżączki mają idealne warunki do rozwoju – badanie takie trwa 48 godzin i najczęściej stosowane jest w przypadku diagnozy rzeżączki u kobiet.

Zaleca się, by tego rodzaju badania diagnozujące wykonywały rutynowo kobiety, które prowadzą bujne życie seksualne i często zmieniają swoich partnerów (badania naukowe dowodzą, że to właśnie kobiety cierpią częściej na tego rodzaju schorzenie). Jest to szczególnie ważne, ponieważ u płci pięknej obecność bakterii może być niezauważalna przez dłuższy czas, prowadząc do rozwoju choroby i groźnych powikłań. Nieświadoma zakażenia kobieta może tym samym zarażać rzeżączką swoich partnerów. Rzeżączka może zaś powodować bezpłodność u mężczyzn oraz szereg przykrych dolegliwości takich jak: ból i pieczenie odbytu, zaparcia, ale także krew w spermie czy ból jąder.

7 odpowiedzi do artykułu “Rozpoznanie rzeżączki u kobiet i mężczyzn

 1. frost

  Wie ktoś gdzie można się zdiagnozować czy ma się rzeżączke czy nie? Chciałbym to sprawdzić bo mam objawy ale nie jestem pewien czy to to.

  1. Jaka

   Ja zamawiałam test na drwenerologia.pl i byłam bardzo zadowolona z tego testu, bo był prostu w obsłudze i wyniki przyszły po jakiś 4 dniach. Kosztuję nieco ponad 100zł ale to niska cena w porównaniu do badań w innych miejscach

 2. Krecik

  Możesz sam sobie zrobić test i sprawdzić czy to jest rzeżączka. Wchodzisz na stronę e-wenerolog i tam masz różne testy. Wysyłają kurierem, Ty pobierasz próbkę, pakujesz do przysłanego pojemnika i im odsyłasz. I do stajesz wynik pozytywny lub negatywny – rzeżączka, albo zdrowy. Krótko i na temat.

  1. normalny

   Ale jak Ci wyjdzie, że jednak masz rzeżączkę, to taki test Ci nic nie mówi. Bo jak go pokażesz w aptece, to nikt Ci leków nie wypisze. W dużej mierze jest to związane z tym, że wszyscy chcą wiedzieć, że NIE mają rzeżączki – wtedy to ma sens.

 3. Dorota

  Mój partner obecny miał kiedyś rzeżączkę i kiedyś mi o tym opowiadał. Ale to było bardzo dawno temu, kilka lat wcześniej zanim mnie poznał i stracił dla mnie głowę 🙂 Ale teraz pojawiły się u mnie jakieś dziwne wykwity i upławy i się zastanawiam czy to rzeżączka, która była po prostu u niego niewidoczna, ale przez tak długi czas był jej nosicielem. Czy to w ogóle jest możliwe?

  1. ojej

   Może nie wyleczył jej do końca. Powinien zrobić jeszcze raz badanie, żeby upewnić się, że niczym nie zaraża. Gratuluję typa 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *