Rzeżączka

Przyczyny rzeżączki

Przyczyny rzeżączki
4.3 (86.67%) 9 Głosów

Zapalenie bakteryjne szyjki macicy, cewki moczowej, odbytu, gardła czy oczu spowodowane jest gonokokami o nazwie Neisseria gonorrhoeae. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie odbywania stosunku seksualnego z osobą zarażoną, zarówno w czasie kontaktu analnego jak i oralnego. Do zakażenia może dojść również w czasie porodu drogą pochwową, przez zakażoną matkę. 

Ryzyko zachorowania na rzeżączkę zwiększa się w przypadku seksu bez zabezpieczenia oraz kontaktów seksualnych z wieloma partnerami (przy tym również seks oralny i seks analny).

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Aby uniknąć zakażenia należy unikać kontaktu płciowego z osobą zakażoną a po zdiagnozowaniu rzeżączki dokładnie i skutecznie ją wyleczyć oraz dopilnować, by osoba, z którą mieliśmy kontakt seksualny także takie leczenie podjęła. Oczywiście w trakcie leczenia należy powstrzymać się od aktywności seksualnej.

Aby zniwelować rozwój bakterii warto od razu po odbyciu kontaktu „wysokiego ryzyka” udać się do lekarza specjalisty. Ten przekaże nam informacje o tym jak powinna być leczona rzeżączka u mężczyzn, a jak u kobiet. Taka wizyta będzie również wskazana po zauważeniu już pierwszych objawów zakażenia.

Najlepszą ochroną przez występowaniem rzeżączki jest odbywanie kontaktów seksualnych z zabezpieczeniem. W przypadku ciąży zagrożeniem jest poród przedwczesny, dlatego trzeba taką ciążę prowadzić pod okiem specjalisty. Gdy dojdzie do porodu nadal istnieje możliwość zakażenia dziecka, nowo narodzonemu wkrapla się zapobiegawczo do oczu azotan srebra (grozi mu rzeżączkowe zapalenie spojówek). U dzieci taką chorobę wywołać może również niewyleczona opryszczka oraz chlamydia.

9 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny rzeżączki

 1. kolorowy

  Wie ktos jaka jest szansa na zarażenie rzeżączką dla kobiet i mężczyzn podczas stosunku, gdy jedna z osób ma rzeżączkę? Bardzo mnie to ciekawi i nigdzie nei mogę znaleźć informacji.

 2. Pioter

  Ludzie, co to za pytania w ogóle są? Rzeżączka to choroba weneryczna, więc jak chcecie się zarazić przez podanie ręki? A rąk to nie myjecie???? Główne przyczyny rzeżączki to stosunek seksualny, więc w 99% to właśnie to jest przyczyna tej choroby wenerycznej.

 3. Żelek

  Takie komentarze właśnie pokazują dlaczego choroby weneryczne wcale nie zniknęły i mają się wciąż dobrze. W dużej mierze są one bowiem spowodowane tym, że ludzie nie mają kompletnie wiedzy co to jest rzeżączka, jak się nią można zarazić i przede wszystkim jak jej unikać. Nic dziwnego, że rzeżączka jest wciąż w Polsce tak popularna, jak większość zaczyna się nią interesować jak już ją mają.

 4. ksiądz

  Dwoinka rzeżączki to takie paskudztwo, które przeżyje i na toalecie i na ręcznikach. Więc nie ma się co obrażać, bo wcale nie trzeba z przypadkową osobą spółkować, żeby zarazić się. Przyczyny rzeżączki mogą być różne.

 5. no tak

  może faktycznie powinni w szkołach o tym uczyć skro ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających ze współżycia bez zabezpieczenia i z kim popadnie 😛

 6. emir

  Moim zdaniem powinni, chociaż ja niby wiedziałem a i tak to zignorowałem. Nie jest to trudne do wyleczenia, ale trochę stresu jest. Zamówiłem test na drwenerolog.pl. Myślałem, że będzie więcej kosztował ale nawet spoko cena i szybko przysyłają wyniki. Polecam jeśli ktoś obawia sie, że lekarz źle wykona badanie, bo ja jestem zadowolony. Wyniki dobre nie były co prawda,ale tego chciałem się dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *