Rzeżączka

Przebieg rzeżączki

Przebieg rzeżączki
5 (100%) 2 Głosów

Rzeżączka – choroba o dyskretnych objawach

Choroby przenoszone drogą płciową stanowią wciąż temat tabu. Występują nie tylko dzięki niewystarczającej edukacji seksualnej młodych ludzi. Do ich rozprzestrzeniania przyczyniają się również partnerzy o bujnej przeszłości seksualnej, którzy zlekceważyli sobie temat bezpiecznego seksu. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową należy rzeżączka.

Skąd się bierze rzeżączka?

Rzeżączkę wywołuje bakteria Neisseria gonorrhoeae, czyli dwoinka rzeżączki, która zamieszkuje wilgotne miejsca ludzkiego ciała takie jak jama ustna, odbytnica, czy też drogi moczowo-płciowe. Jak następuje zakażenie rzeżączką? Najczęściej dochodzi do niego poprzez kontakty płciowe (oralne, genitalne i analne) z chorymi osobami. Rzeżączki można się również „nabawić” podczas wspólnego używania przedmiotów do codziennych czynności higienicznych takich jak ręczniki, gąbki do mycia, myjki czy też pościel. Warto mieć świadomość, że bakterie rzeżączki są w stanie przeżyć nawet do 4 godzin na powierzchni deski klozetowej lub na ręczniku.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Objawy rzeżączki

W przypadku kobiet początkowe objawy rzeżączki są tak dyskretne, że można je przeoczyć lub po prostu ich nie zauważyć. Niepokój powinien wzbudzić częstomocz, pieczenie przy oddawaniu moczu, żółte upławy, swędzenie okolic odbytu, dyskomfort odczuwany w dolnej części brzucha, krwawienie między miesiączkami, wymioty oraz ból podczas stosunku. Mężczyźni mogą zaobserwować pierwsze objawy zakażenia od 5 do 7 dni po stosunku. Wśród symptomów chorobowych znajduje się m.in. ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ropna wydzielina z cewki moczowej, stan zapalny układu moczowego, a także swędzenie i infekcje w okolicach odbytu.

Jak leczyć rzeżączkę?

Nie należy lekceważyć żadnych symptomów chorobowych, ponieważ mogą nastąpić bardzo poważne powikłania. Nieleczona rzeżączka może doprowadzić kobietę do groźnego zapalenia przydatków, a mężczyznę do rzeżączkowego zapalenia jąder i nadjądrzy. Tak więc jak leczy się rzeżączkę? Bakterie rzeżączki zwalcza się za pomocą antybiotykoterapii. Najczęściej wykorzystuje się zastrzyki ceftriaksonu lub doustnie leki z grupy fluorochinolonów, a w niektórych przypadkach doksycyklinę lub azytromycynę. Naukowcy nadal pracują nad szczepionką przeciwko tej chorobie.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z dermatologiem .

6 odpowiedzi do artykułu “Przebieg rzeżączki

 1. Mojtekowski

  Przebieg rzeżączki właściwie bardzo trudno określić, bo w wielu przypadkach praktycznie trudno powiedzieć, kiedy pojawiły się pierwsze objawy rzeżączki. Dopiero po jakimś czasie się człowiek przekonuje, że rzeżączka się pojawiła i na gwałt szuka leczenia.

  1. doświadczony Adaś

   Jak już masz takie objawy rzeżączki, że dokładnie wiesz, że to ta choroba weneryczna, to lepiej nie nastawiać się na szybkie wyleczenie. W najmniej spodziewanym momencie będzie tak, że rzeżączka zaatakuje, ale w takim przypadku trzeba od razu zgłosić się do lekarza, a nie czekać nie wiadomo na co.

 2. Ecik z kopalni

  Nie wiem jak można przegapić objawy rzeżączki. Przecież jak zaczyna coś swędzieć a już w ogóle jak zaczyna boleć, to przecież człowiek w dużej mierze zaczyna się przyglądać, sprawdzać czy coś jest nie tak i nawet jak nie zakuma, że to rzeżączka to widzi jakieś zmiany, jakieś objawy, i inne rzeczy. Nie wyobrażam sobie przeoczenia objawów rzeżączki, ja od razu się przyglądam jak coś mnie swędzi, nawet wyczulony na ten temat jestem.

 3. Nat

  Ja przypadkiem odkryłam, że mam rzeżączkę, bo byłam na wizycie kontrolnej i powiedziałam lekarzowi, że duzo sika ostatnio i jakieś tam inne rzeczy jeszcze, ale myślałam, że może mam pęcherz przeziębiony a gino kazał mi zrobić badania rózne no i wyszło, że rzeżączka…

  1. ulek

   to miałaś farta zazdro… mi się wydawało, że to też nic takiego i nie poszedłem do lekarza, ale potem dolegliwości były takie uporczywe, że stwierdziłem że zrobie badanie a potem pójdę do lekarza i zamówiłem na drwenerolog.pl test na rzeżączkę. Na szczęście szybko przysłali wynik. Nigdy więcej już nie będę zwlekał z takimi rzeczami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *