Rzeżączka

Profilaktyka rzeżączki

Profilaktyka rzeżączki
3.4 (67.18%) 39 Głosów

Zgodnie ze statystykami, rzeżączka jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Co więcej, ostatnie badania wykazują, iż coraz trudniej ją skutecznie leczyć – wszystko dlatego, że Neisseria gonorrhoaea, czyli bakterie, które wywołują to schorzenie, stały się odporne na antybiotykoterapię. 

W obliczu tak zatrważających danych, wydaje się koniecznym zapobieganie choroby, by później nie mieć problemów z tym jak leczyć rzeżączkę zarówno u kobiet jak i mężczyzn i nie doprowadzać do jej niebezpiecznych powikłań (zapalenie najądrza, ból jądra czy krew w nasieniu to tylko kilka z wielu przykrych dolegliwości).

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Chociaż bakterie zwane gonokokami najczęściej przenoszone są drogą płciową podczas stosunku płciowego (w tym analnego oraz oralnego) to warto także zaznaczyć, że posiadają tendencję do przetrwania poza powierzchniami organicznymi. Krótko mówiąc, bakterie rzeżączki mogą przetrwać nawet 4 godziny na ręczniku czy desce klozetowej, dlatego tak istotne jest przestrzeganie higieny.

Istnieje kilka kluczowych wskazówek, które pomogą zapobiegać zakażeniu rzeżączką. Przede wszystkim należy wykonywać badania rutynowe na obecność bakterii wywołujących to schorzenie. Ta zasada dotyczy głównie kobiet bowiem to w ich przypadku choroba może nie dawać żadnych dolegliwości przed długi czas. Ponadto zawsze należy sprawdzać czy nasz partner nie jest zakażony a jeśli nie ma takiej możliwości, należy podczas stosunku zabezpieczać się korzystając z prezerwatywy. Dobrze jest również unikać „przypadkowego seksu” i częstych zmian partnerów seksualnych.

Równie ważne są kwestie wspomnianej już higieny intymnej. Zawsze należy korzystać z własnych przyborów toaletowych i ręczników oraz zachować szczególne środki ostrożności w przypadku korzystania z publicznych toalet.

7 odpowiedzi do artykułu “Profilaktyka rzeżączki

 1. zjem-ci-chleb

  Czyli wychodzi na to że właściwie nie ma jak się uchronić przed rzeżączką i jedyne co można zrobić to robić okresowe badania? Powinna być na to szczepionka

 2. pożeracz głupców

  Jak to nie ma jak? Rzeżączka nie lata w powietrzu i nie atakuje ludzi znienacka. Sam się nią zarażasz podczas współżycia z nieznajomymi praktycznie osobami, które najczęściej mają objawy rzeżączki, ale mają to gdzieś, że Cię zarażą. Tak się właśnie mocno „kochacie”…

 3. Seba/UM Gdyni

  Już taki nie bądź hop do przodu, że niby wszystko tak super postępujesz zawsze i wszędzie. Ja też mam żonę, bliźniaki ale czasem jak mi się coś trafi, to kobiecie odmówić nie mogę, zwłaszcza przełożonej 😉 No i też mi się przytrafiła rzeżączka, ale już po wszystkim i nie ma tematu między nami. Po co te złośliwości, wszystko jest dla ludzi.

  1. normalny

   A bliźniaki to z in vitro? Jak sam przyznajesz, że zdradzasz żonę, to rzeczywiście nie ma się co dziwić, że rzeżączka może być chorobą, która w jakimś stopniu może dotyczyć nie tylko ciebie. Ciekawe co na to twoja żona? Powiedziałeś, że to choroba zawodowa, bo musisz posuwać szefową, żeby na chleb starczyło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *