Rzeżączka

Powikłania rzeżączki

Powikłania rzeżączki
5 (100%) 7 Głosów

Rzeżączka jest najczęściej występującą chorobą przenoszona droga płciową. Jest nietrudna w leczeniu a farmakoterapia przynosi doskonałe efekty. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach rzeżączka nie jest prawidłowo diagnozowana – po pierwsze u kobiet zwykle nie pojawiają się żadne objawy w początkowej fazie choroby, po drugie rzeżączka jest niezwykle często mylona z chlamydią. Z tego też względu jej nieleczenie bądź nieprawidłowe leczenie prowadzi do formy utajonej, przewlekłej schorzenia a tym samym powstawania jej groźnych powikłań.

Rzeżączka – powikłania u kobiet

Zbagatelizowana rzeżączka bądź jej nieprawidłowe leczenie może spowodować u kobiet zapalenie jajowodów i jajników – medycy określają często ten stan jako przydatki – zapalenie. Następstwem takiego stanu może być ciąża pozamaciczna a nawet niepłodność. Pierwszymi objawami takiego stanu rzeczy są bóle brzucha, ból i krwawienie w czasie stosunku czy występowanie gorączki i wymiotów.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Niezwykle niebezpiecznym powikłaniem rzeżączki jest wspomniana już ciąża pozamaciczna – dochodzi do niej w momencie, kiedy zapłodnione jajo rozwija się w jajowodzie przez niemożność dotarcia do macicy (rzeżączka prowadzi do bliznowacenia jajowodu). Efektem może być pęknięcie jajowodu, krwotok, wstrząs a nawet zgon pacjentki.

Jeśli bakterie Neisseria Gonorrhoeae, które rzeżączkę wywołują przedostaną się do krwiobiegu może dojść do zapalenia stawów.

Powikłania rzeżączki u mężczyzn

Nieleczona rzeżączka u mężczyzn doprowadzić do tego, że najądrze dostanie zapalenia, a efektem jest zwykle często niepłodność. U części przypadków może wystąpić również zapalenie prostaty, zapalenie stawów a nawet zapalenie opon mózgowych.

Powikłania rzeżączki u noworodków

Kobieta, która została zakażona rzeżączką może w łatwy sposób przekazać bakterie dziecku, które rodzi drogą pochwową – do zakażenia dochodzi zwykle w kanale rodnym, a zajęte zostają najczęściej spojówki oczu noworodka.

Obecnie, zaraz po porodzie każdemu dziecku wkrapla się azotan srebra, który rozbija bakterie rzeżączki. Niegdyś jednak bardzo często dochodziło nie tylko do zakażenia, ale także groźnych powikłań – zapalenie spojówek u dziecka może powodować trwałą ślepotę.

Najnowsze badania wykazały, że obecność rzeżączki osłabia barierę ochronną. Tym samym wzrasta ryzyko zachorowania na inne choroby przenoszone drogą płciową, na przykład AIDS. Naukowcy z Harvard School w USA wykazali, iż obecność gonokoków sprzyja także rozwojowi raka pęcherza.

7 odpowiedzi do artykułu “Powikłania rzeżączki

 1. Kana

  lepiej to szybko wyleczyć i nie mieć więcej problemów niż potem męczyć się z powikłaniami. trzeba tylko szybko zdiagnozować rzeżączkę

 2. Pierwszy Mohikanin

  Ciekawe kto potrafi bez pomocy lekarza zdiagnozować sobie rzeżączkę żeby nie dopuścić do powikłań. A przede wszystkim to problem jest w tym, że nawet jak się zdiagnozuje, to potem nie wiadomo co z tym zrobić, bo leki na rzeżączkę są na receptę przecież.

 3. EmPi

  Nie musisz nic sam diagnozować. Jak masz podejrzenie, że może pojawić się rzeżączka, to zgłaszasz się na stronie e-wenerolog i wysyłają Ci test. Robisz sam, odsyłasz, a potem dostajesz wynik i wiesz od razu czy musisz iść do lekarza czy nie. Zwłaszcza, że rzeżączka to nie jest choroba, która sama się wyleczy domowymi sposobami.

  1. Sabine

   No zamówiłem, zobaczymy jak wyślą, mam nadzieję, że kurier nie będzie mi tego wręczał z głupim i dwuznacznym uśmieszkiem, bo chyba bym się spaliła ze wstydu, że w ogóle mogę mieć rzeżączkę czy jakąkolwiek inną chorobę weneryczną.

 4. ???

  tak się przestraszyłam tych powikłań, że chyba sama zrobię takie badanie,bo ostatnio widzę u siebie podobne objawy
  do kogo trzeba isc zeby zrobic badanie? moze być ginekolog?

  1. monn

   Ginekolog nie. nie musisz iść do lekarza, żeby zrobić test. Ja zamawiałam przez neta na drwenerolog.pl. odesłałam test i po kilku dniach dostałam wyniki, więc to jest dobra opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić na czasie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *