Rzeżączka

Powikłania po boreliozie

Powikłania po boreliozie
5 (100%) 2 Głosów

Przenoszona przez kleszcze borelioza jest bardzo poważną chorobą, na którą jest coraz więcej zachorowań. Znana jest od kilkudziesięciu lat, jednak dopiero teraz bardzo szybko się rozprzestrzenia. Odpowiedzialne za zachorowania są kleszcze, które przenoszą niebezpieczne bakterie, wywołujące tę chorobę. Zatem czym jest borelioza i czy mogą wystąpić po niej jakieś poważne powikłania?

Objawy boreliozy

Choroba z Lyme lub inaczej krętkowica kleszczowa, popularnie zwana także boreliozą jest chorobą zakaźną, na którą zauważa się w ostatnim czasie coraz więcej zachorowań. Jej pierwszymi objawami są rumień wędrujący, jak i objawy grypopodobne. Możemy do nich zaliczyć między innymi ból głowy oraz ból gardła, a także gorączkę. Częstym objawem boreliozy jest także sztywność stawów. Leczenie boreliozy jest często długotrwałe i warto pamiętać, że jest ono uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli chory od razu rozpozna u siebie pierwsze objawy tej choroby, leczenie może przebiegać krótko. Jednak jeśli borelioza jest w bardziej zaawansowanym stadium, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w takim przypadku bardzo trudno jest ją skutecznie wyleczyć. Niestety tego typu choroba pozostawia po sobie wiele powikłań. Zatem jakie mogą być powikłania boreliozy?

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Czytaj więcej na temat objawów boreliozy: http://wyleczborelioze.pl/borelioza/objawy-boreliozy/

Najczęstsze powikłania boreliozy

Do powikłań boreliozy możemy zaliczyć przede wszystkim zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może dojść również do zapalenia mózgu. Nieleczona borelioza może także doprowadzić do zapalenia nerwu twarzowego. Na skutek tego powikłania, po stronie chorego nerwu twarz może być niewładna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że również twarz może być niewładna, nawet po obu stronach, jeżeli choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium.

Niestety borelioza może prowadzić także do przewlekłego zapalenia mózgu. Jest to chyba jedno z najgroźniejszych powikłań tej choroby zakaźnej. Niestety z powodu przewlekłego zapalenia mózgu może zdarzyć się tak, że dojdzie do porażenia bardzo wielu mięśni. Zaatakowane mogą być nie tylko mięśnie kończyn, a także tułowia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż niesprawne mogą być również mięśnie zwieraczy.

Niewiele osób ma świadomość, jednak na skutek boreliozy psychika człowieka także może ulec zmianie. Bardzo wiele chorych, którzy przebyli tego typu chorobę, ma depresję, a także problem z koncentracją. Warto pamiętać, że borelioza może także zaatakować nasze serce. Powikłania po boreliozie to także między innymi zapalenie wsierdzia, jak i również osierdzia. Nieleczona borelioza może powodować także zaburzenia pracy serca. Zapalenie stawów jest także jednym z powikłań krętkowicy kleszczowej, dlatego warto znać wszelkie objawy tej choroby.

Niestety coraz więcej osób zmaga się z ukąszeniami kleszczy. Są to pasożyty, które coraz częściej zarażają ludzi bakteriami Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnymi za powstawanie boreliozy. Tego typu choroba, która jest nieleczona, może doprowadzić do bardzo wielu poważnych powikłań. Zatem warto znać wszystkie objawy boreliozy, aby po ukąszeniu kleszcza dobrze wiedzieć, kiedy udać się do specjalisty.

3 odpowiedzi do artykułu “Powikłania po boreliozie

  1. Joszko Broda

    Sama borelioza jest właściwie powikłaniem po ukąszeniu przez kleszcza, bo przecież to jest trochę jak z AIDS, oczywiście zachowując wszystkie proporcje: obniża odporność i ogólną sprawność organizmu, a przez to pojawiają się kolejne choroby, które coraz trudniej leczyć.

  2. Milusiński

    Jak się objawia borelioza to właściwie nikt nie wie, bo objawy są tak niekonkretne, że można pomylić je nawet z przeziębieniem. I niestety potem już jest za późno, bo późne stadium choroby nie zawsze się da wyleczyć. Lepiej więc nie dopuścić do tego, żeby choroba nami zawładnęła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *