Rzeżączka

Objawy rzeżączki u kobiet i mężczyzn

Objawy rzeżączki u kobiet i mężczyzn
4.8 (96.25%) 32 Głosów

Rzeżączka chociaż wywołana jest tą samą grupą bakterii, neisseria gonorrhoeae zarówno u kobiet jak i mężczyzn to objawy zakażenia w przypadku obu tych grup są wielce zróżnicowane. W obu jednak przypadkach zlekceważenie ich powoduje szereg groźnych powikłań, które mają znaczący wpływ na zdrowie a nawet życie chorego.

Objawy rzeżączki u kobiet

Chociaż medyczna diagnoza i leczenie rzeżączki u kobiet jest stosunkowo łatwe i bezproblemowe to warto zauważyć, że same objawy początkowo mogą być niezauważalne. Choroba rozwija się powoli, zazwyczaj w wilgotnym i ciepłym środowisku a aż połowa kobiet nie uskarża się w początkowej jej fazie na żadne dolegliwości.

Pierwsze objawy rzeżączki u kobiet pojawiają się najczęściej po 7 do 14 dniach od zakażenia w momencie, kiedy ta zaatakowała już szyjkę macicy czy odbyt i jest w stadium zaawansowanym. Do pierwszych oznak zaliczyć można gęstą wydzielinę – upławy, które powstają w wyniku ginących bakterii, które wywołują zakażenie. U kobiet charakterystyczne jest również częste oddawanie moczu jednak bez konsultacji medycznej, kobiety nie zawsze łączą ten syndrom akurat z rzeżączką. Tak naprawdę dopiero specjalistyczne badanie przez lekarza ginekologa przy pomocy wziernika pozwala dostrzec objawy rzeżączki. Specjalista zauważyć może znaczne podrażnienie i zaczerwienienie a nawet niewielkie guzki czy ranki na szyjce macicy, które jednak nie zawsze dają o sobie znać chorej.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Nieleczona bądź nieprawidłowo leczona rzeżączka może rozwinąć się na moczowód, powodując wtedy ból przy oddawaniu moczu. W niektórych przypadkach stwierdza się zaatakowanie schorzeniem macicy czy jajowodów. W takim przypadku kobieta może odczuwać ból w dolnej partii brzucha, mieć gorączkę, nieregularną menstruację, wymiotować a nawet odczuwać ból czy krwawić w czasie stosunku płciowego.

Bardzo często dochodzi również do zakażenia odbytu (w wyniku seksu analnego bądź przeniesienia bakterii rzeżączki z narządów płciowych) i w takim przypadku pacjent odczuwać może jego ból; występować może również wydzielina i krwawienie.

W przypadku rzeżączki, która zainfekowała gardło (na przykład w wyniku seksu oralnego), dojść może do jego bólu czy powiększenia węzłów chłonnych.

Niezwykle rzadko, ale jednak dochodzi do zakażenia rzeżączką stawów – jest to wynik przedostania się gonokoków do krwiobiegu. Pierwsze objawy tego rodzaju schorzenia zarówno u kobiet jak i mężczyzn to ropna wysypka na skórze ciała oraz ból stawów.

Rzeżączka – objawy u mężczyzn

Zakażenie rzeżączką u mężczyzn jest nieco łatwiejsze w rozpoznaniu przez samego chorego. W tym przypadku, pierwsze objawy choroby pojawiają się już w 5 do 7 dni po zarażeniu. Mężczyźni uskarżają się przede wszystkim na obfitą i gęstą wydzielinę ropną z penisa. Ponadto jest on zaczerwieniony, dodatkowo odczuwa się ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Warto zaznaczyć, że rzeżączka u mężczyzn bardzo często mylona jest z chlamydią, przez co jej leczenie powoduje tylko niwelowanie objawów a nie przyczyn.

Istotnym jest, by po podejrzeniu o zakażeniu bądź pojawieniu się pierwszych objawów rzeżączki udać się do lekarza specjalisty. Ten zaleci odpowiednie leczenie, które zazwyczaj jest skuteczne. Trzeba pamiętać, że leczeniu powinna poddać się para – zarówno kobieta jak i mężczyzna nawet jeśli objawy choroby pojawiły się tylko u jednego z partnerów.

14 odpowiedzi do artykułu “Objawy rzeżączki u kobiet i mężczyzn

 1. sarah

  Od kilku dni mam upławy jak w opisie, ale nie robiłam tego ostatnio z żadnym partnerem. Czy to może być rzeżączka???

 2. marta

  Witam. Od niedawna ze swoim partnerem zaczelismy wspolzycie i to bez zabezpieczen po 7 dniach silnie zaczeła mnie piec pochwa i lekko drapie mnie gardło.uplawy sa bardziej zolte ale nie ma ich duzo. Lekko boli mnie podbrzusze ale to moze z.nerwow. todosc wstydliwy temat a do ginekologa dostac sie nie moge , bo limity…

  1. pomocnik

   Nie ma limitów u prywatnego ginekologa, a poza tym z takimi objawami się nie chodzi do ginekologa tylko do wenerologa. Każdy dermatolog jest też wenerologiem, a tam takich kolejek nie ma. Skoro podejrzewasz rzeżączkę, to zgłoś się do wenerologa i na pewno pomoże.

 3. Zibi

  Zawsze oddawanie moczu z bólem powinno w dużym stopniu od razu skierować na badania do lekarza. Przecież jak coś boli, to jest sygnał od organizmu, że coś jest nie tak i trzeba jak najszybciej zacząć się leczyć. Jak głowa boli, to ludzie się kładą do łóżka, ale jak masz podejrzenie rzeżączki i boli podczas sikania, to udajesz, że nic się nie dzieje i za chwilę przestanie a rzeżączka zniknie?

  1. normalny użytkownik ciała

   A skąd ja mam mądralo niby wiedzieć, że to są objawy rzeżączki????? Przecież nie każdy jest studentem medycyny, albo ma w domu czy rodzinie lekarza. Jak głowa mnie boli to do lekarza nie biegnę, jak d… od siedzenia, to też, ale jak już jest kłopot to mam biec na pogotowie? Lecz się.

 4. Ruda

  Witam, mam takie objawy od kilku lat, zawsze u gina traktowana byłam jak patologia z powodu dużej ilości dzieci. Nigdy nie podejrzewałam u siebie chorób wenerycznych bo byłam wierna jedynemu mężczyźnie w moim życiu ale ostatnio wyszło na jaw, że mąż od wielu lat mnie zdradzał i to z dziewczynami o których nie wiedział praktycznie nic, ani kim są ani jak się naprawdę nazywają ani ile mają lat….Nic też nie wiedział o ich wcześniejszych partnerach a jest prawdopodobne, że to osobniczki, które kochanków miały wielu., płatnych lub nie. Zawsze wina za ból brzucha, krwotoki i upławy była zwalana na zrosty po cesarkach. Pytałam się lekarza jak zrobić badania na choroby wenerycznie i ile to kosztuje ale z tego co wiem nie jest to na NFZ. Z wyj WR tylko gdy się jest w ciąży lub przy oddawaniu krwi jako krwiodawca. Dlatego chciałam się dowiedzieć jak można wykryć, która bakteria jest dokładnie przyczyną tych objawów.Czy jest to rzeżączka, czy co innego np. rzęsistek lub jeszcze gorsze coś.

  1. Wiona

   zrób jak najszybciej badanie! ja też przez to przechodziłam, ale w dosyć szybko zrobiłam test na drwenerolog.pl i udało mi się wyleczyć. Lepiej nie zwlekaj z tym 🙂

  1. Pmka

   no chyba to nie jest trudne dla lekarza, tym bardziej jak zrobisz badanie na rzeżączkę
   ja sama u siebie podejrzewałam i kupiłam test za trochę ponad stówkę na drwenerologia. Czekałam bardzo krótko na wyniki. Badanie robi się w domu i jest bardzo proste 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *