Rzeżączka

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

5 (100%) 1 Głosów

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci i niemowlęta. Etiopatogeneza tej choroby nie jest do końca znana. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt: Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny tej choroby, można jednak mówić o przyczynach prawdopodobnych. U malutkich dzieci związana jest najprawdopodobniej ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Komórki łojowe już od 17. tygodnia okresu płodowego zaczynają produkować lipidy i pozostaja bardzo aktywne przez całą ciążę. Niemowlęta zapadają na tę chorobę najczęściej do 3. miesiąca życia. Zarówno na ich skórze, jak i w stolcu niemal w każdym wypadku wykrywa się obecność grzyba Candida albicans, który wywołuje atopię i łuszczycę. Łojotokowe zapalenie skóry występuje zwykle u tych niemowląt, które mają także tendencję do zapadania na atopię i łuszczycę – dlatego też uważa się, że również za ŁZS odpowiedzialny może byc ten grzyb.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Oznaki choroby można zaobserwować już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Na owłosionej skórze głowy zaczynają się tworzyć tłuste strupy i łuski – tzw. ciemieniucha. Wykwity skórne pojawiają się na twarzy, fałdach skórnych, w miejscu, gdzie przylega do skóry pieluszka. Czasami wraz ze zmianami występuje zarumienienie skóry, może też dochodzić do powstawania nadżerek. Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie po kilku tygodniach, dlatego często stosuje się leczenie schorzenia domowymi sposobami. Wizyta u lekarza jest jednak lepszym rozwiązaniem. Specjalistą zajmującym się chorobami owłosionej skóry jest dermatolog – trycholog. Z chorym niemowlęciem należy udać się przede wszystkim do lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje problem. U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry zwykle trudno odróżnić od atopowego zapalenia skóry. Niejednokrotnie występujące objawy ŁZS kwalifikuje się błędnie jako łuszczycę. Podobne objawy może wywoływać także zakażenie świerzbowcem. Z powodu tych problemów diagnostycznych warto udać sie do lekarza gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy na skórze malucha.

Zobacz: Trycholog Gdańsk – Lekarz od włosów

Postępowanie podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Z chorującym na ŁZS niemowlęciem należy postępować bardzo ostrożnie. Trzeba często zmieniać mu pieluszki i pilnować, aby nie ściskały skóry zbyt mocno. Podczas kąpieli należy stosować łagodne środki przeznaczone dla delikatnej skóry niemowląt, a po myciu posmarować skórę dziecka preparatem natłuszczającym. Zmiany skórne należy usuwać poprzez delikatne wyczesanie, uprzednio nasączywszy włosy olejkiem, kremem hydrofilnym albo maścią. Należy także starannie osuszać skórę niemowlęcia. Stosuje się preparaty imidiazolowe – mają one działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyki. W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry należy też zwrócić uwagę na dietę dziecka, ponieważ niedobory substancji odżywczych i witamin mogą powodować zaostrzenie się objawów choroby.

2 odpowiedzi do artykułu “Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

1. 4K

Najważniejsze to poważnie podejść do sprawy, bo wypadanie włosów często jest lekceważone. A tymczasem są to poważne sprawy, na które ma wpływ ma wiele czynników – od takich jak hormony, a na dziedziczeniu skończywszy. I wcale nie jesteśmy skazani na wypadanie włosów.

2. Monik

No właśnie to jest problem, że część lekarzy nie odróżnia atopowego zapalenia skóry u dzieci od łojotokowego zapalenia skóry. U mnie pierwsza diagnoza była AZS i dopiero jak nie działały leki to skumali, że coś jest nie tak i zaczęli podejrzewać, że nie trafili. Oczywiście potem była ściema, że to niby nowa choroba, ale w to nawet dziecko nie uwierzy…