Rzeżączka

Leczenie rzeżączki u kobiet i mężczyzn

Leczenie rzeżączki u kobiet i mężczyzn
5 (100%) 7 Głosów

W przypadku leczenia rzeżączki funkcjonują dwie metody jej zwalczania. Zazwyczaj farmakoterapię rozpoczyna się zanim lekarz dysponuje wynikami posiewu czy testów diagnostycznych. Takie działanie pozwala na leczenie rzeżączki zarówno u kobiet jak i mężczyzn zanim jeszcze choroba rozwinie się do stadium zaawansowanego. 

Druga forma leczenia to taka, która jest wdrażana dopiero po otrzymaniu wszelkich wyników badań, nawet wtedy, gdy wszelkie objawy rzeżączki są jednoznaczne – takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w placówkach szpitalnych, gdzie zapobiega się niepotrzebnemu podawaniu antybiotykoterapii.

O tym, jak leczyć rzeżączkę poinformuje chorego lekarz ginekolog, wenerolog czy chociażby lekarz pierwszego kontaktu (do żadnego z nich nie trzeba mieć skierowania). Warto zauważyć, że zwalczanie tego rodzaju schorzenia jest zazwyczaj łatwe i skuteczne, nie trwa również długo. Zwykle stosuje się antybiotyki z grupy ceftriaxonu, szczególnie w początkowej fazie choroby. Następnie pacjent przyjmuje doksycyklinę – wcześniej stosowano tetracyklinę, która jednak wywoływała szereg niepożądanych skutków ubocznych.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Rozpoczęcie kuracji poprzedza pobranie posiewu ze ścianek szyjki macicy w przypadku kobiet i cewki moczowej u mężczyzn, ewentualnie odbytu bądź gardła jeśli to w tych miejscach zainfekowała się rzeżączka.

Leczenie rzeżączki u kobiety w ciąży

Trzeba zaznaczyć, że leczenie rzeżączki odbywa się na tych samych zasadach w przypadku kobiet i mężczyzn jednak kobieta ciężarna nie może przyjmować antybiotyków. Kobiecie w ciąży zaleca się leczenie właśnie tetracykliną, ponieważ nie jest szkodliwa dla płodu.

Bakterie Neisseria gonorrhoeae, które wywołują rzeżączkę powinny być skutecznie zwalczone u kobiety w stanie błogosławionym bowiem są niezwykle niebezpieczne dla dziecka. Podczas porodu drogą pochwową może dojść do zakażenia oczu dziecka, efektem czego może być nawet trwała ślepota. Obecnie rutynowo wkrapla się każdemu noworodkowi azotan srebra, który niweluje działanie bakterii nawet, kiedy u rodzącej nie zdiagnozowano rzeżączki.

Zalecenia ogólne

Warto pamiętać, że podczas leczenia tego rodzaju schorzenia nie wskazany jest kontakt seksualny (przynajmniej przez okres 3 tygodni). Co więcej, po zakończeniu terapii chory powinien wykonać posiew kontrolny, który da potwierdzenie całkowitego wyleczenia. Do terapii powinny być włączone wszystkie osoby, z którymi zakażony odbywał stosunek płciowy.

Należy pamiętać, że rzeżączka nigdy nie wyleczy się samoistnie. Jest podstępnym schorzeniem, które bardzo często przechodzi w stan utajony, przewlekły, który nie charakteryzuje się żadnymi objawami. Chory zaraża wtedy inne osoby a rzeżączka może spowodować u niego szereg groźnych powikłań takich jak: przewlekłe zapalenie gardła, zapalenie pochwy, zapalenie napletka/ żołędzia czy bóle podbrzusza.

 

9 odpowiedzi do artykułu “Leczenie rzeżączki u kobiet i mężczyzn

 1. talula

  LEczy sie to tylko antybiotykami czy istnieją też jakieś inne sprawdzone domowe metody? Są jakieś sposoby na rzeżączkę?

  1. Jolka

   Rzeżączka nie musi być leczona antybiotykami. Są teraz już dostępne leki, które znacznie mniej obciążają organizm. Zapytaj lekarza to ci powie co i jak. Ale one są droższe od normalnych leków na rzeżączkę i trudno je dostać, bo są rzadko w hurtowniach i trzeba zamawiać.

 2. Onegdajczyk

  Nie ma czegoś takiego jak domowe sposoby na rzeżączkę. Masz wytłuszczone w tekście nawet, że nie przejdzie sama. Ale ludzie zamiast normalnie iść do lekarza, to wolą kombinować i szukać samemu sposobów, bo myślą, że są tacy sprytni i wszyscy chcą ich oszukać.

 3. Nataszowiec Pospolity

  No nie byłbym taki pewien. To zawsze lekarze przekonują tylko, że najważniejsze są leki i nie ma domowych sposobów na rzeżączkę. A potem się okazuje, że najlepsze efekty daje używanie ziół. Więc tak bym kategorycznie nie podkreślał, że rzeżączka to tylko antybiotyki i nic poza tym.

 4. Daria

  Najlepszą metodą sprawdzającą czy jest się zainfekowanym czy nie, jest test PCR. Można go kupić nawet przez internet. Jest to kwestia ponad 100 zł, a wynik szybki, tani i nie trzeba nigdzie zanosić żadnych próbek. Materiał do badania to wymaz z cewki moczowej albo mocz pobrany z samego rana. Do tych czynności nie trzeba być specjalistą, poza tym wszystko jest dokładnie objaśnione w instrukcji.

 5. Pelsa

  Używanie samych ziół raczej nie wyleczy, ale może wspomóc. To jednak jest bardzo podstępny wirus i nie wydaje mi się, żeby można było wyleczyć go domowymi sposobami

 6. locha

  skorzystałam z testu domowego na rzeżączkę bo nie miałam czasu latać po lekarzach i zamówiłam ze strony drwenerolog.pl jestem bardzo zadowolona z tego badania bo wyniki przyszły po 4 dniach i teraz idę do lekarza dobrać leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *