Rzeżączka

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste
5 (100%) 2 Głosów

Kłykciny kończyste są następstwem zakażenia wirusem HPV. Ten może przez lata nie dawać żadnych objawów, by wreszcie dać niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia powikłania.

Okazuje się, że kłykciny kończyste są powikłaniem zarażenia wirusem HPV u 1% nosicieli, Co ciekawe, według badań statystycznych aż 46% studentek jest zarażona brodawczakiem ludzkim jednak nie daje on żadnych objawów. Do zarażenia dochodzi najczęściej u osób pomiędzy 17 a 19 rokiem życia, czyli w czasie pierwszej inicjacji seksualnej.

Gdzie pojawiają się kłykciny kończyste?

Chociaż większość z nas kojarzy tą chorobę z narządami płciowymi to trzeba zaznaczyć, że kłykciny mogą pojawić się na twarzy, rękach oraz stopach. Oczywiście najczęściej lekarze mają do czynienia z brodawkami płciowymi, które występują na narządach rodnych, penisie bądź odbycie a przenoszone mogą być zauważalne też na pachwinach czy udach.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Na szczęście kłykciny kończyste są łatwe do rozpoznania. Najpierw pojawiają się w postaci krostek, grudek występujących w skupiskach. Przyjmują kolor bladoróżowy lub brunatny. Wraz z postępem schorzenia przybierają postać przypominającą swoją strukturą kalafiora.

Kłykciny występują tak samo często u mężczyzn jak i u kobiet. Mężczyźni zmiany chorobowe mają najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. Kłykciny kończyste u kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy – wylicza dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog i wenerolog z Clinica Dermatologica.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Warto wiedzieć, że najczęściej kłykciny kończyste nie bolą, nie pojawia się także świąd. Najczęściej stwarzają jednak ogromny dyskomfort dla chorego patrząc chociażby na względy estetyczne. Te na narządach płciowych bardzo często zwężają ujście cewki moczowej i powodują zaniechanie aktywności seksualnej.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Ponieważ kłykciny są chorobą powszechną udało się opracować co najmniej kilka skutecznych sposobów ich usuwania. O ile wirusa HVP nie da się usunąć z organizmu to kłykciny jak najbardziej tak. Dzięki temu pacjent może wrócić do życia w pełnym komforcie.

Różne metody stosuje się w zależności od miejsca pojawienia się kłykcin. Dermatolodzy zalecają zazwyczaj leczenie miejscowe roztworem podofiliny bądź podofilotoksyny. Środek ten dostępny jest z kremie bądź żelu. Nie mogą z niego jednak korzystać kobiety ciężarny.

Inną metodą jest krioterapia, która polega na pobudzanie zmienionych struktur zimnem, dzięki czemu nastąpi ich zaniknięcie.

Coraz częściej stosuje się także laseroterapię. Jest to metoda w pełni skuteczna i bezpieczna, także dla kobiet ciężarnych. Co więcej, to jedyna metoda, dzięki której niemożliwym stają się nawroty schorzenia. Zabiegi laserowe stosuje się również w leczeniu i usuwaniu blizn potrądzikowych.

Zapobieganie

Zapobieganie jest możliwe i warto stosować wszelkie środki ostrożności, dzięki którym niemożliwym stanie się zarażenie wirusem HPV. Istnieją skuteczne sposoby, z których skorzystać mogą zarówno osoby, które nie są jeszcze aktywnie seksualnie jak i te, które pierwszą inicjację mają już za sobą. Przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Więcej informacji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *