Rzeżączka

Czym jest grypa żołądkowa?

Czym jest grypa żołądkowa?
5 (100%) 1 Głosów

Grypa żołądkowa ma także inną nazwę – grypa jelitowa. Są to dokładnie te same choroby. Niestety największym problemem tej choroby jest fakt, że jest ona wyjątkowo nieprzyjemna w swoich objawach. Na szczęście, zwykle mija bardzo szybko i nie powoduje żadnych komplikacji.

Grypa żołądkowa jest wirusowym zapaleniem układu pokarmowego. Najczęściej jest ona powodowana przez rotawirusy, norowirusy oraz adenowirusy. Są to dość złośliwe wirusy, które powodują wiele różnych komplikacji. Działają one na zasadzie niszczenia błony śluzowej jelit.

Objawy grypy żołądkowej

Grypa jelitowa powoduje takie objawy, jak:
– biegunka – jest to najbardziej charakterystyczny objaw grypy jelitowej. Najczęściej biegunka jest bardzo wodnista. Trwa ona od 2-3 dni, jednak mogą zdarzać się przypadki, że trwa ona nawet 9 dni; – nudności i wymioty;
– gorączka – zwykle w przypadku grypy jelitowej jeżeli występuje gorączka to sięga ona nawet 39 stopni C.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Dodatkowo większość chorych jest bardzo wyczerpana i osłabiona.

Jak sobie radzić z grypą jelitową?

Niestety, typowego leku na grypę żołądkową nie ma. Jednak istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów towarzyszących. Przede wszystkim w walce z grypą jelitową należy uzupełniać płyny i utrzymywać w domu bardzo duży reżim jeśli chodzi o higienę.

Grypa jelitowa jest bowiem bardzo zaraźliwa. Głównym sposobem na jej rozprzestrzenianie jest droga kropelkowa oraz niezbyt czyste ręce. Każdy chory musi utrzymywać swoje ręce w nienagannym stanie i myć je możliwie jak najczęściej. Należy je myć po każdym kontakcie chorego z urządzeniami sanitarnymi czy dotykaniu przedmiotów. Generalnie, podczas pobytu chorego w domu, dobrze jest myć wszystko kilka razy dziennie. Znacznie ograniczy to żywotność choroby. Niestety, w przypadku grypy jelitowej chory zaraża 1-3 dni przed wystąpieniem objawów, jak i kilka dni po ich ustąpieniu. Dlatego właśnie tak istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny w trakcie i po chorobie.

Co można jeść podczas grypy żołądkowej

Jedną z ważnych rzeczy podczas przechodzenia grypy żołądkowej jest zachowanie odpowiedniej diety. Jeśli chodzi o sam początek choroby, to jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto postawić na głodówkę. Oczywiście nie można zapominać o ciągłym podawaniu sporych ilości płynów. W drugim dniu powinno się przyjmować typowo lekkie pokarmy, takie jak kleik ryżowy czy też kaszki, suchary, kisiel i inne podobne dania. Jeśli chodzi o trzeci dzień choroby, to do diety można spokojnie włączyć zupy wywarowe, jak krupnik ryżowy, marchwiankę czy też rozgotowany ryż.

Jeżeli przy takiej diecie nie ma żadnych negatywnych objawów, można zacząć jeść inne rzeczy, takie jak jabłka, przetarte banany czy też czarne jagody. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego przyjmowania płynów. Powinno to być co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia. Dodatkowo, można zastosować elektrolity, dostępne w aptekach, bądź też herbatki z rumianku.

2 odpowiedzi do artykułu “Czym jest grypa żołądkowa?

  1. Pioter

    Dobry sposób na grypę żołądkową to przede wszystkim ciepła herbata, zwykła bez cukru i jakichś cudów. Najlepiej nawodni się organizm, co jest niezwykle istotne przy grypie żołądkowej, która może naprawdę osłabić organizm tak, że nie będzie można wstać z łóżka.

  2. Mikrokosmos

    Domowe sposoby na grypę żołądkową to przede wszystkim maseczki, które powinien nosić przede wszystkim zarażony. Dzięki temu jest szansa, że pozostali domownicy nie zachorują na jelitówkę, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to szansa duża – grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *