Rzeżączka

Czy rzeżączka może wywołać zapalenie jajników?

Czy rzeżączka może wywołać zapalenie jajników?
Zagłosuj

Zapalenie jajników

Zapalenie jajników i jajowodów najczęściej dotyka młode, aktywne seksualnie kobiety. Wywołany jest przez różnego rodzaju bakterie, które dostają się do przydatków przez pochwę wskutek np. stosunku z zakażonym wcześniej partnerem  lub w wyniku niewystarczającego dbania o higienę intymną. Zapalenie jajników może wystąpić również przez naczynia chłonne. Na przykład w szczególnych warunkach miesiączki, poronienia, porodu czy połogu. Zapaleniu sprzyjają też wkładki wewnątrzmaciczne.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Zapalenie jajników – objawy

W przypadku wystąpienia objawów (krwawienia, plamienia, problemy z pęcherzem) należy wykonać badania ginekologiczne, badania krwi  oraz USG.
Zapalenie jajników jako efekt powikłań rzeżączki. W przypadku rzeżączki nieleczonej może dojść do poważnych powikłań, może ona zająć wyższe odcinki dróg rodnych, czyli jajników i jajowodów. Początkowo ostre powikłanie przekształca się w przewlekłe, wycisza się, ale stan zapalny cały czas pozostaje. W takim przypadku bardzo trudno poddaje się leczeniu. Może pozostawić po sobie niedrożność jajowodów, a w konsekwencji niepłodność.
Kobiety w okresie rozrodczym narażone są też na poważne zagrożenie jaką jest ciąża jajowodowa. Groźna dla jej życia i zdrowia. Czasami oprócz zapalenia przydatków dochodzi, wskutek dalszego rozszerzenia się stanu zapalnego,  do zapalenia otrzewnej miednicy małej.

Zapalenie jajników – leczenie

W trakcie leczenia stosuje się antybiotyki (penicylinę, czasem doksycyklinę) oraz leki przeciwzapalne. Należy też pozostać w łóżku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *