Rzeżączka

Czy rzeżączka może wywołać zapalenie jajników?

Czy rzeżączka może wywołać zapalenie jajników?
4.7 (93.33%) 3 Głosów

Zapalenie jajników

Zapalenie jajników i jajowodów najczęściej dotyka młode, aktywne seksualnie kobiety. Wywołany jest przez różnego rodzaju bakterie, które dostają się do przydatków przez pochwę wskutek np. stosunku z zakażonym wcześniej partnerem  lub w wyniku niewystarczającego dbania o higienę intymną. Zapalenie jajników może wystąpić również przez naczynia chłonne. Na przykład w szczególnych warunkach miesiączki, poronienia, porodu czy połogu. Zapaleniu sprzyjają też wkładki wewnątrzmaciczne.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Zapalenie jajników – objawy

W przypadku wystąpienia objawów (krwawienia, plamienia, problemy z pęcherzem) należy wykonać badania ginekologiczne, badania krwi  oraz USG.
Zapalenie jajników jako efekt powikłań rzeżączki. W przypadku rzeżączki nieleczonej może dojść do poważnych powikłań, może ona zająć wyższe odcinki dróg rodnych, czyli jajników i jajowodów. Początkowo ostre powikłanie przekształca się w przewlekłe, wycisza się, ale stan zapalny cały czas pozostaje. W takim przypadku bardzo trudno poddaje się leczeniu. Może pozostawić po sobie niedrożność jajowodów, a w konsekwencji niepłodność.
Kobiety w okresie rozrodczym narażone są też na poważne zagrożenie jaką jest ciąża jajowodowa. Groźna dla jej życia i zdrowia. Czasami oprócz zapalenia przydatków dochodzi, wskutek dalszego rozszerzenia się stanu zapalnego,  do zapalenia otrzewnej miednicy małej.

Zapalenie jajników – leczenie

W trakcie leczenia stosuje się antybiotyki (penicylinę, czasem doksycyklinę) oraz leki przeciwzapalne. Należy też pozostać w łóżku.

4 odpowiedzi do artykułu “Czy rzeżączka może wywołać zapalenie jajników?

  1. Vor

    tak na pozór nie groźna rzeżączka może doprowadzić do o wiele poważniejszych chorób, dlatego jak tylko zobaczyłam podejrzane objawy u siebie to zrobiłam test, który zamówiłam na drwenerolog.pl nie trzeba iść do lekarza, sami przysyłają wyniki więc to jest fajne jak ktoś chce szybko dostać odpowiedz tak czy nie

  2. sówka

    e tam ludzie wiedzą niby, że można się zarazić rzeżączką a i tak nie stosują zabezpieczeń. trzeba mieć naprawdę pecha, żeby się zarazić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *