Rzeżączka

Co to jest rzeżączka?

Co to jest rzeżączka?
4 (80%) 10 Głosów

Rzeżączka, czyli tryper jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Za jej powstanie odpowiada Neisseria Gonorrhoeae, określana jako dwoinki rzeżączki bądź gonokoki.

Bakterie atakują najczęściej genitalia i odbyt a także cewkę moczową. Mogą być też obecne w oczach, jamie ustnej czy gardle prowadząc do zapaleń i infekcji tychże narządów. Rzeżączka może również spowodować ciążę pozamaciczną i zapalenie miednicy, jest niezwykle niebezpieczna dla kobiet, przede wszystkim tych w ciąży jak i dla mężczyzn. Ciąża pozamaciczna może być przyczyną wstrząsu powodowanego utratą krwi, a w konsekwencji nawet prowadzić do zgonu.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Do samego zakażenia najczęściej dochodzi poprzez stosunek płciowy – również ten oralny czy analny. W obliczu tej sytuacji najlepszą ochroną przed rzeżączką jest stosowanie prezerwatyw. Warto jednak zaznaczyć, ze do zakażenia może dojść w inny sposób – gonokoki, chociaż najlepiej i najdłużej rozwijają się w warunkach ciepłych i mokrych to przeżywają nawet do czterech godzin na przykład na desce klozetowej, łóżku solaryjnym czy ręczniku.

W przypadku kobiet, pierwsze objawy choroby są najczęściej niezauważalne bądź nie wiąże się ich akurat z rzeżączką. Inaczej jest u mężczyzn bowiem ten już kilka dni po zakażeniu odczuwa wyraźny świąd i pieczenie a z cewki wydostaje się ropna wydzielina.

Pocieszającym jest fakt, iż leczenie rzeżączki przebiega szybko i bezproblemowowystarczy odpowiedni antybiotyk. Kiedy natomiast schorzenie nie zostaje leczone bądź pacjent nie posiada wiedzy na temat tego jak leczyć rzeżączkę, może pojawić się szereg powikłań – to nie tylko zapalenie przydatków czy stawów, ale nawet posocznica rzeżączkowa.

Niestety nie ma jednoznacznych danych, które jasno wskazywałyby na liczbę osób zakażonych rzeżączką. Wynika to bowiem z faktu, iż duża grupa chorych po prostu wstydzi się przyznać do tego rodzaju schorzenia. Wiadomo jednak na pewno, iż w ostatnich latach zachorowalność na choroby weneryczne różnego typu wzrosła o 550%. Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, opublikowanych na łamach magazynu „Sexually Transmitted Infections”, na rzeżączkę najczęściej cierpią osoby dorosłe, w przedziale wiekowym 55-59 lat – liczba osób dojrzałych, którzy zmagają się z tego rodzaju chorobą weneryczną wzrosła na przestrzeni ostatnich 10 lat aż dwukrotnie. Czy przyczyną może być przygodny seks? Oczywiście. Zaskoczeniem jest natomiast spadek zachorowań wśród młodzieży.

5 odpowiedzi do artykułu “Co to jest rzeżączka?

 1. Cosenza

  Można sie zarazic nawet poprzez reczniki i inne rzeczy?? To jak mam sie nie zarazic bedac na basenie?/ Tam na pewno ktos ma rzezaczke

 2. Adonis

  Dla mnie rzeżączka wcale nie jest problemem wstydliwym. Jestem młodym, korzystającym z życia mężczyzną. I po prostu się przydarzyło. Oczywiście nie chwalę się tym w cv, ale też nie jest mi jakoś przykro z tego powodu. Choroba jakich wiele.

 3. filoZofia

  Jakoś słowo rzeżączka się w Polsce nie przyjęło. Nic dziwnego, bo brzmi tak właśnie chorobowo… Co innego tryper, bo to jakoś lepiej brzmi, choć chyba każdy wie, że to ta sama choroba: http://rzezaczka.info.pl/rzezaczka/tryper/
  ale już tak nie stygmatyzuje, nie kojarzy się wprost z chorobami wenerycznymi i może tak jest nawet lepiej.

 4. Nadchodzi odkupienie

  Co to jest rzeżączka? To przede wszystkim kolejna plaga i choroba zesłana za cudzołóstwo. Żadna choroba weneryczna nie rozprzestrzeniałaby się w takim tempie, gdyby ludzie nie puszczali się na lewo i prawo. I to jest właśnie kara za takie życie, a będzie jeszcze gorzej, czy tego chcecie czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *