Rzeżączka

Chlamydia. Metody molektularne w diagnostyce chlamydii

Chlamydia. Metody molektularne w diagnostyce chlamydii
Zagłosuj

 

Chlamydia. Czym jest ?

To najczęstszy czynnik etiologiczny chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Zakażenia tym patogenem występują ze wzrastającą częstotliwością, a głównymi czynnikami ryzyka są: duża aktywność seksualna i częste zmiany partnerów. Chlamydia namnaża się wyłącznie w komórkach żywych, stąd zarażenie następuje przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Tym, co charakteryzuje chlamydię jest możliwość przetrwania w stanie utajonym przez wiele lat, co sprzyja nieświadomemu zarażaniu kolejnych partnerów przez chorą osobę, nie doświadczającą żadnych objawów zakażenia. U ponad połowy zakażonych obu płci choroba przechodzi całkowicie bezobjawowo. Sprzyja to rozwojowi licznych, groźnych powikłań. Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami zarażenia? Oprócz zabezpieczania się prezerwatywą, ważne jest regularne wykonywanie badań – testów PCR.  Szczegółowe informacje dotyczące testów PCR na chlamydię, znajdą Państwo tutaj. 

Chlamydia. Konsekwencje zakażenia bakterią

Komplikacje zdrowotne wynikające z zakażenia Chlamydia Trachomatis to schorzenia zapalne układu moczowo- płciowego, obejmujące wszystkie narządy miednicy mniejszej: jajniki, jajowody, szyjkę macicy. Chlamydioza może prowadzić do niepłodności. Szczególnie groźne jest zarażenia chlamydią dla kobiet ciężarnych, które mogą być narażone na poronienie, przedwczesny poród, komplikacje okołoporodowe oraz zarażenie dziecka. Podejrzewany jest związek między zakażeniem chlamydią u noworodków a wystąpieniem nagłej śmierci łóżeczkowej na drodze bezobjawowego zapalenia płuc. Inne konsekwencje dla dziecka to zapalenie spojówek czy układu moczowo- płciowego.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

W związku z tak dużą ilością poważnych komplikacji zdrowotnych, często o nieodwracalnym charakterze, tak ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie zakażenia. Bezobjawowy charakter infekcji chlamydią nie może stać na przeszkodzie do jej rozpoznania i szybkiego wdrożenia leczenia. Stąd tak ogromna rola badań przesiewowych, wykonywanych u każdego z grupy ryzyka. A do grup ryzyka należą młode, aktywne seksualnie osoby, oraz kobiety w ciąży lub planujące ciążę. Również zapalenie szyjki macicy pretenduje do wykonania testu.

Testy PCR na chlamydiozę

Najdoskonalszą metodą diagnostyczną jest test na chlamydię oparty na amplifikacji DNA; dzięki stworzeniu optymalnych warunków reakcji, dochodzi do namnażania materiału DNA oraz jego jednoznacznej detekcji. Metoda jest najdokładniejszym sposobem wykrywania zakażenia chlamydią, powoli wypierającą inne testy. Materiałem do badań może być wymaz z worka spojówkowego, gardła, cewki moczowej, szyjki macicy, mocz oraz nasienie. Dla łatwo dostępnych testów komercyjnych, możliwych do zakupienia w aptece przez pacjenta, wymagane jest pobranie wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej specjalną wymazówką. Test komercyjny nie ustępuje dokładności testom typowo laboratoryjnym, materiał jest analizowany w identyczny sposób. Zalecane jest wykonywanie testu  w kierunku chlamydii raz do roku oraz doraźnie, np. w ciąży lub przed planowaną ciążą.

banner_210px_chlamydioza (1)

Zaletą testów DNA w kierunku chlamydiozy jest szybkość i prostota wykonania, stosunkowo niski koszt oraz bardzo duża czułość diagnostyczna. Możliwość powielania DNA w celu jego detekcji wymaga bardzo małych ilości materiału biologicznego. Metoda jest zautomatyzowana, stąd ryzyko błędu analitycznego jest znikome. Gdy celem badania jest stwierdzenie obecności chlamydia test molekularny jest najlepszym wyborem.

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *