Rzeżączka

Borelioza a ciąża – objawy i zagrożenia

Borelioza a ciąża – objawy i zagrożenia
5 (100%) 2 Głosów

Jedną z wielu chorób bakteryjnych, które dotknąć mogą osób w każdym wieku, jest borelioza. Przenosi się ona w prosty sposób praktycznie na terenie całego świata, zwłaszcza w strefie klimatu umiarkowanego. Nadal, mimo swojej popularności, jest jedną z mniej zbadanych chorób, dlatego też wielu lekarzy nie tylko ma problem z jej diagnozowaniem, ale również i leczenie przysparza wielu kłopotów. Szczególnie ostrożne przy podejrzeniu boreliozy powinny być kobiety w ciąży. Nie zawsze wynika to jednak z zagrożenia, jakie niesie za sobą sama choroba.

Kleszcze – źródło zakażeń boreliozą

W Polsce borelioza przenoszona jest przez trzy gatunki pajęczaków zwanych również kleszczami. Stworzenia te atakują praktycznie od marca aż do listopada, zazwyczaj gdy tylko zelżeją najcięższe mrozy. Im lżejsza zima, tym liczniejsza jest populacja kleszczy na terenach zalesionych i łąkowych. Stworzenia te są dobrze dostosowane do zdobywania kolejnych żywicieli – potrafią czekać na nich przy ścieżkach, a także są odporne na zmienne temperatury; według specjalistów, mogą przeżywać nawet przymrozki.

Szacuje się, że na terenie całej Polski boreliozę przenosi ok. 15% kleszczy. Liczba ta wzrasta do 1/4 populacji na terenach endemicznych, czyli tych, gdzie liczba zarażonych boreliozą kleszczy jest zdecydowanie największa.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Kleszcz, według najnowszych badań, zaraża człowieka dopiero po ok. 36 godzinach od wbicia się w skórę, dlatego też bardzo istotna jest obserwacja ciała po spacerach na łonie dzikiej przyrody. Również nieprawidłowy sposób wyciągania kleszcza (np. smarowanie go różnymi substancjami) może spowodować wzrost ryzyka zakażenia – kleszcz powinien być wykręcony w całości ze skóry bez rozgniatania go, zatruwania np. masłem czy spirytusem, albo pozostawiania części pajęczaka pod skórą.

Objawy boreliozy

Wyróżnia się trzy różne stadia boreliozy, która atakuje ludzki organizm. Najpierw występuje stadium wstępne, które trwa zazwyczaj do 5 tygodni, jeśli pojawiają się objawy. Podstawowym, niezbitym objawem boreliozy jest rumień wędrujący w formie wysypki o kolistym kształcie. Zazwyczaj pojawia się ona w formie okręgów o jaśniejszych kolorach wewnątrz i żywoczerwonej barwie na zewnątrz. Na tym etapie mogą występować też objawy grypopodobne oraz nacieki limfocytarne. Wszystkie te objawy powinny skłonić do pójścia do lekarza pierwszego kontaktu.

Kolejny etap choroby to zakażenie rozproszone, gdzie objawy mogą imitować znane choroby – np. grypę, albo zwykłe przeziębienie. Wówczas wiele osób nie decyduje się na kontakt z lekarzem, uznając to za nawracającą, niegroźną infekcję. Taki etap pojawić się może aż kilka miesięcy po zakażeniu. Objawy etapu przewlekłego, który ujawnia się najwcześniej ok. rok po zakażeniu, są poważniejsze i obejmują schorzenia kardiologiczne czy neurologiczne.

Leczenie boreliozy w ciąży

Borelioza w ciąży jako samodzielna jednostka chorobowa nie stanowi zagrożenia, o ile jest wcześnie odkryta oraz leczona. U kobiet ciężarnych mieszkających na terenach endemicznych, w razie znalezienia wbitego kleszcza stosuje się 6-tygodniową antybiotykoterapię, podobnie jak w przypadku zauważonego i stwierdzonego rumienia wędrującego.

W przypadku, gdy borelioza jest w formie rozproszonej, albo przewlekłej, przez okres całej ciąży stosowane są antybiotyki, zaś po porodzie wykonuje się dodatkowe testy oraz stosuje się silniejszą terapię. Istotne jest wówczas, aby kobieta nie karmiła piersią. Jedyne zagrożenie płynie z nieleczonej boreliozy, choć jest to zależność dotąd niezbadana. Co więcej, istotne jest, aby stosować antybiotyki z grupy penicyliny, bezpiecznej dla płodu.

Czytaj również portal o Boreliozie – wyleczborelioze.pl

Odpowiedź do artykułu “Borelioza a ciąża – objawy i zagrożenia

  1. Mały

    Boreliozę najlepiej rozpoznać po tym, jak pojawia się rumień wędrujący. To czerwone kółko z bielszym środkiem jest pierwszym i stuprocentowym objawem boreliozy. Najgorsze jak tego się nie zauważy, to potem jest kłopot i nie da się już z tego tak łatwo wykaraskać, bo borelioza to przede wszystkim groźne powikłania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *