Rzeżączka

Badanie włosów, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie przyczyny łysienia: trichoskopia

Badanie włosów, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie przyczyny łysienia: trichoskopia
Zagłosuj

Łysienie to dotkliwy problem, z którym zmagają się nie tylko mężczyźni w sile wieku, ale również młodsi panowie. Zdarza się również, że masowe wypadanie włosów pojawia się u kobiet. Przyczyny łysienia mogą być bardzo różne, zawsze jednak łyse placki na głowie wywołują przerażenie i są powodem paniki. Co robić, kiedy zauważymy, że obficie wypadają nam włosy? Czy z tym problemem możemy sobie poradzić na własną rękę?


Łysienie – powód do odwiedzenia lekarza

Masowe wypadanie włosów to poważny problem, który stanowczo powinien nas zaniepokoić. Jeśli tylko zauważymy, że tracimy więcej włosów niż zwykle, powinniśmy włączyć stan czujności i uważnie przyglądać się sytuacji. Jeżeli włosów będzie coraz więcej, a na głowie pojawią się łysiejące placki, pora jak najszybciej odwiedzić lekarza. Wizyta u specjalisty jest konieczna, żeby stwierdzić, jaka jest przyczyna łysienia i zalecić nam odpowiednie leczenie.

Więcej o leczeniu łysienia androgenowego: http://drtrycholog.pl/lysienie-androgenowe/

Pamiętajmy, że w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa. Z postępującym łysieniem nie uporamy się na własną rękę – nie pomoże nam w tym zmiana pielęgnacji, kosmetyki z wysokiej półki cenowej ani suplementacja witamin. Tylko lekarz jest w stanie ocenić stan zmian, wykonać badanie włosów i na jego podstawie zastosować kurację, która zatrzyma wypadanie włosów i pomoże im wrócić do dobrej kondycji.

Drodzy czytelnicy! Odpowiadając na Wasze wiadomości do nas - informujemy, że istnieją medyczne badania - testy PCR na wykrycie rzeżączki. Dostepne np. na tej stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-rzezaczke/

Badanie włosów obowiązkowe dla łysiejących: trichoskopia

Jeżeli zgłosimy się do lekarza z problemem nadmiernego wypadania włosów, z pewnością zostaniemy wysłani na trichoskopię – to badanie włosów, które wykonuje się zawsze w przypadku łysienia. Dlaczego? Ponieważ pozwala ono szybko i niezwykle trafnie ocenić, co może być jego przyczyną, a to jest niezwykle istotne, żeby prawidłowo pokierować leczeniem i pomóc nam odzyskać dawną, bujną czuprynę.

Na czym polega trichoskopia i czy należy jej się obawiać? Choć nazwa trichogram może brzmieć przerażająco czy tajemniczo, to w rzeczywistości oznacza mało inwazyjną, bezpieczną metodą na sprawdzenie kondycji naszych kosmyków. Trichoskopia polega bowiem na pobraniu od pacjenta próbki około stu włosów, a następnie poddaniu ich szczegółowej analizie. W trakcie badania włosów oceniana jest kondycja cebulki oraz sprawdzany jest stopień jej zdeformowania. Dzięki temu lekarz może szczegółowo określić, w jakim stanie znajdują się nasze włosy, oraz postawić właściwą diagnozę. Znając powód masowego wypadania włosów, łatwiej jest mu później pokierować leczeniem. Kiedy kuracja jest dobrana do naszych indywidualnych potrzeb, łysienie szybko ulega zahamowaniu, a dzięki temu mamy większe szanse na to, że łysiejące placki na trwałe znikną.

Trichoskopia wykonywana jest nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet. Zaleca się ją pacjentom w każdym wieku. Nie ma przeszkód, żeby metodą trichogramu zbadać włosy np. kobiety ciężarnej – to metoda w pełni bezpieczna i nie wpływająca negatywnie na nasze zdrowie.

Sprawdź również więcej na temat zabiegów trychologicznych – Trycholog w Gdańsk – dr Malek

Przygotowanie do badania

Choć trichoskopia nie jest inwazyjna i nie wymaga szczególnych przygotowań, to jest jednak kilka warunków, które musimy spełnić. Przede wszystkim jeśli włosy były wcześniej farbowane, musimy poczekać, aż nieco odrosną i pojawi się odrost na minimum dwa centymetry – dopiero wtedy możemy mieć wykonany trichogram. Inne przygotowania mają miejsce na 3-4 dni przed zabiegiem. Musimy wtedy powstrzymać się od mycia włosów, a także zaprzestać zabiegów pielęgnacyjnych – nie wolno nam stosować odżywek, olejków, lakierów. Włosy, które mają zostać przebadane metodą trichogramu, nie mogą być pokryte żadnym kosmetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *